Radiografia cyfrowa

Klasyczny obraz radiograficzny ma charakter analogowy i jest uzyskiwany za pomocą aparatu rentgenowskiego na błonie rentgenowskiej. W tej postaci jest oglądany i analizowany bezpośrednio za pomocą negatoskopu.
Zasadnicze wady tego systemu to: brak możliwości różnicowania tkanek miękkich (tkanki tłuszczowej czy mięśniowej), wykrywania nieprawidłowych zbiorników płynu (obrzęki, torbiele, ropnie), stosunkowo duża dawka promieniowania w celu uzyskania satysfakcjonującego zdjęcia.

Radiografia cyfrowa jest najnowocześniejszą metodą obrazowania.

Metoda ta polegająca na zapisywaniu obrazu na specjalnym nośniku pamięci, który następnie jest odczytywany i przetwarzany na obraz komputerowy.
Jedną z najważniejszych zalet radiografii cyfrowej jest zmniejszona dawka promieniowania podczas wykonywania zdjęcia, pacjent otrzymuje do 50% mniejszą dawkę promieniowania jonizującego w porównaniu do tradycyjnej metody analogowej.

Metoda ta zwiększa wielokrotnie możliwości diagnostyczne, m. in. pozwala na różnicowanie tkanek miękkich, zbiorników płynów (prawidłowych i patologicznych), ale największą zaletą jest możliwość obróbki zdjęć - zmiany ostrości, kontrastu, podbarwienia, wymiarowanie, stosowanie filtrów itp., co w znacznym stopniu ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy.

Dodatkowo system zapisywania zdjęcia umożliwia łatwe i szybkie przekazywanie zdjęć (dyskietki, płyty CD, pamięci zewn., e-mail), co ułatwia konsultacje ze specjalistami oraz trwale i w dowolnej ilości powielenie bez zmian jakości.

UWAGA: Badania radiograficzne nowoczesnym aparatem cyfrowym wykonujemy na miejscu wyłącznie po uprzednim umówieniu na telefon podany na stronie: kontakt.

Wszystkie artykuły: