POZNAJ FAKTY I ODRZUĆ MITY

dotyczące zabiegu sterylizacji Twojego towarzysza

TAK MÓWIĄ: Wysterylizowane psy i koty są bardziej chorowite.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Wysterylizowane samce kotów żyją średnio o dwa lata dłużej niż nie poddane temu zabiegowi. Zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje, szczególnie dróg moczowych, spada u kotów i psów o 98%. Około 70% u suk i kotek, a 45% u psów i kocurów chorób wieku starszego to problemy dotyczące lub silnie powiązane z układem i narządami płciowymi, czyli przy ich braku - o tyle mniej chorują.

TAK MÓWIĄ: Doświadczenie porodu poprawia charakter samic.
TAK JEST NAPRAWDĘ: samice poddane sterylizacji przed ich pierwszą ciążą są mniej kapryśne i mniej zaczepne niż nie sterylizowane.

TAK MÓWIĄ: Osobowość psa lub kota zmieni się na gorsze po zabiegu.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Jest dokładnie odwrotnie. Psy i koty poddane sterylizacji nie są zbyt skłonne do włóczęgi, wiążą się silniej ze swoimi ludzkimi opiekunami i mają mniej kłopotliwych nawyków, jak np. wdawanie się w bójki i opryskiwanie moczem swego terytorium.

TAK MÓWIĄ: Moje kocięta/szczeniaki są takie rozkoszne, łatwo znajdę dla nich dom.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Smutna prawda jest taka, że chociaż małe zwierzaki są urocze, to nie wystarcza dla nich życzliwych i odpowiedzialnych domów. Połowa wszystkich urodzonych każdego roku psów i kotów umiera (i to nie tylko z przyczyn naturalnych), a znaczna część z tych, które miały mieć dom zasila i tak już liczne szeregi bezdomnych zwierzaków.

TAK MÓWIĄ: Sterylizacja jest nienaturalna. Nie powinniśmy ingerować w przebieg procesów naturalnych.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Udomowione psy i koty są hodowane przez ludzi dla towarzystwa. Rozmnażamy te bezbronne stworzenia, po czym zabijamy miliony z nich każdego roku - to właśnie uznać należy za nienaturalne. Sterylizacja jest humanitarnym rozwiązaniem tego problemu.

TAK MÓWIĄ: Operacja sterylizacji jest ryzykowna.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Zabiegi sterylizacji są bezpieczne i przeprowadzane przez lekarzy weterynarii rutynowo. Polegają na usunięciu fragmentów układu płciowego (rozrodczego) i mogą być dokonywane już na kilkumiesięcznych zwierzętach. Powrót do normalnej aktywności następuje po kilku dniach od zabiegu.

TAK MÓWIĄ: Zwierzęta po sterylizacji są ospałe i nie pilnują terenu.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Ospałość może być skutkiem nadwagi (wina właściciela), instynkt obrony terytorium pozostaje bez zmiany, a zwierzęta sterylizowane nie odstąpią od pilnowania terenu mimo obecności suki w cieczce, czy reproduktora (złodzieje też kombinują).