Króliki

Królik to wspaniały towarzysz zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jego obecność w domu może sprawić wiele radości i dostarczyć ciekawej wiedzy na temat życia i zachowań zwierząt. Decyzję o posiadaniu nowego pupila należy jednak zawsze starannie przemyśleć. Pamiętajmy, że królik nie jest zabawką oraz że, jak każde inne zwierzę, wymaga poświęcenia czasu, cierpliwości, a od czasu do czasu poniesienia pewnych kosztów.

Istnieje wiele ras królików, różniących się między sobą wielkością, jakością i barwą futra, długością i kształtem uszu oraz innymi cechami, jednak opieka nad nimi praktycznie się nie różni.

Utrzymanie i pielęgnacja

Królikom można pozwolić na swobodne poruszanie się po domu, bądź można je trzymać w klatce, wtedy jednak należy pamiętać o zapewnieniu im ruchu przy najmniej przez dwie-trzy godziny dziennie. Jeśli decydujemy się na trzymanie królika bez klatki należy zabezpieczyć mieszkanie przed jego zębami , których nader chętnie używa, a królika przed niebezpieczeństwami, takimi jak kable elektryczne, ciasne zakamarki.

Należy też przygotować mu kuwetę z odpowiednim podkładem (piasek , podłoże ekologiczne, żwirek itp. oraz zaaranżować jego prywatny kącik (tam śpi i odpoczywa). W przypadku królików trzymanych w klatce, poza możliwością wybiegania się, należy zapewnić im możliwość kontaktu i zabawy z człowiekiem. Klatka powinna być odpowiednio duża (zależnie od rasy naszego pupila) wyściełana świeżymi nie pylącymi się trocinami, lub inną przystosowaną dla królika ściółką. Ściółkę należy wymieniać często, niekiedy nawet codziennie. Klatka nie powinna stać w miejscu narażonym na przeciągi, należy pamiętać również, aby królik miał w niej jakieś miejsce, w które mógłby się schować, zagrzebać, tak by nie był narażony na ciągłe bodźce zewnętrzne.

Króliki są zwierzętami bardzo wrażliwymi na wszelkiego rodzaju stres (w tym na gwałtowne zmiany temperatur otoczenia) łatwo ulegają przegrzaniu. Sierść królików długowłosych trzeba wyczesywać.

Wszystkie artykuły: